Gündem

  • Anasayfa
  • /
  • Kralların ressamı olarak bilinen Rahmi Pehlivanlı’nın ölümünün 27.yılında Keskin’de anılacak.
news-details-img

Kralların ressamı olarak bilinen Rahmi Pehlivanlı’nın ölümünün 27.yılında Keskin’de anılacak.

VATANDAŞLARI DAVET ETTİ

Keskin’de ağaçtan yontma bir paletle sanat hayatına başlayan, fırçasıyla devlet adamlarını, politikacıların izlerini sonsuzluğa kazıyan, yaptığı muhteşem eserlerle ülkemizin dağlarını, denizlerini ovalarını ve insanlarını dünyaya gösteren ve büyük ödüller alan “Kralların Ressamı” olarak tanınan Ressam Rahmi Pehlivanlı ölümünün 27.yılında anılacak. Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, kralların ressamı olarak bilinen Rahmi Pehlivanlı’nın ölümünün 27.yılında Keskin’de anılacağını söyledi. Pehlivanlı’nın hayatını anlatan eserlerin sergi olarak tanıtılacağını belirten Vali Sezer, sergiye bütün vatandaşları davet etti.

RENK RENK TÜRKİYE’M KOLEKSİYONU

Keskin’in en büyük değerlerinden biri olan Rahmi Pehlivanlı, 1926 yılında Keskin’de doğdu. Çocuk yaşta başladığı sanat serüveni Türkiye'de 5, dünyada çeşitli merkezlerde 60'ın üzerinde kişisel sergisi açmasıyla devam etti. Başarılı Ressamın yapmış olduğu “Atatürk Koleksiyonları”, Renk Renk Türkiye’m Koleksiyonu ve Portre çalışmaları nedeniyle birçok takdirname ve nişan ödülü aldı. Ressam Pehlivanlı, bu tabloları yapabilmek için dünyanın farklı ülkelerinde ve tüm Türkiye'nin il ve ilçelerinde yerinde çalıştı. Bu eserlerinde, Ülkemizi insanlara tanıtmak istedi. Pehlivanlı, 24 Ağustos 1992 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Sanatçıya ödül kazandırmış eserlerinin bir bölümü Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu dâhil olmak üzere toplam 17 müzede sergileniyor.

ANMA PROGRAMI

24 Ağustos Cumartesi günü Rahmi Pehlivanlı’nın Evinde saat 09.00’da Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından Keskin Ortaöğretim öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşecek resim çalıştayı ile başlayacak. Aynı gün saat 11.00’da Kralların Ressamı Rahmi Pehlivanlı mezarı başında anılacak. Saat 14.00’da ise açılış konuşmaları, Prof. Dr. İsa Eliri ve Doç. Dr. Rafet Metin’in katılımları ile panel konuşmaları yapılacak. Konuşmaların ardından Kralların Ressamı Rahmi Pehlivanlı’nın eserlerinden oluşan sergi gezilecek.