Gündem

  • Anasayfa
  • /
  • Ayasofya İbadete Açıldı
news-details-img

Ayasofya İbadete Açıldı

Ayasofya, 86 yıl sonra ilk kez kılınan cuma namazıyla birlikte bugün resmen ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuran-ı Kerim okuduğu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kılıçla minbere çıkarak cuma hutbesi verdiği açılışa, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Erdoğan, namaza 350 bin kişinin iştirak ettiğini söyledi.

İstanbul'un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453'ten 1934'te alınan kararla müze oluncaya dek cami olarak kullanılan, 86 yıl müze olarak hizmet veren Ayasofya, bugün kılınan cuma namazıyla yeniden cami olarak ibadete açıldı.

Türkiye'de yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yapılar arasında bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ayasofya'daki din hizmetleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülecek. Restorasyon, konservasyon ve koruma faaliyetlerini ise Kültür ve Turizm Bakanlığı yerine getirecek. Camiyi yerli ve yabancı turistler ücretsiz ziyaret edebilecek.

Omphalion dışında zemini halı ile kaplanan camide namaz esnasında perdeleme sistemiyle resim, tasvir ve mozaikler kapanacak, namazdan sonra tekrar açılacak.