Gündem

  • Anasayfa
  • /
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında Çelek Koyma Merasimi yapıldı
news-details-img

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında Çelek Koyma Merasimi yapıldı

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında Çelek Koyma Merasimi yapıldı.

Başkan Yıldırım mesajında şunlara yer verdi. "Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atılmasına vesile olan eşsiz zaferin 99. yıl dönümünü kutlamanın gururu içinde olduğunu belirtmeliyimki;

"Bu zafer, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde milli birlik ve milli beraberlik ruhu içinde dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen, hürriyet ve bağımsızlık aşkıyla yanan bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferidir. Bu zafer, ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen güçler tarafından hazırlanan Sevr Anlaşması'nın yırtılıp atıldığı, bu toprakların tek sahibi olan yüce Türk milletinin hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığının tüm dünyaya gösterildiği, dünyanın bütün devletleriyle savaşarak bitkin düşen milletin 3 yıl, 3 ay ve 11 gün gibi uzun bir süre katlandığı sıkıntı, döküldüğü kanın bedeli olan tarihte bir benzeri bulunmayan eşsiz bir zaferdir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşımızın en son ve şanlı sayfasını simgeleyen 30 Ağustos Zaferi, önderine inanmış yüce Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman ordusunun, o günleri zor şartları ve kısıtlı imkanlarında tarihe yazdığı bir destandır. Bugün, bu topraklarda bağımsız bir devlet kurarak özgürce yaşıyorsak bunu, başta 30 Ağustos Zaferi ve vatan savunmasında gözünü kırpmadan hayatını feda eden aziz şehitlerimizle kahraman gazilerimize borçluyuz." dedi.