Gündem

  • Anasayfa
  • /
  • Şehit ve Gazi Aileleri İftar Yemeğinde Buluştu
news-details-img

Şehit ve Gazi Aileleri İftar Yemeğinde Buluştu

Keskin Kaymakamlığı tarafından ilçe merkezinde bulunan Öğretmenevinde şehit aileleri ve gazilere iftar yemeği verildi. İftar programına Kaymakam Tunahan Çil, Belediye Başkanı Dede Yıldırım, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.
İlçe Müftüsü tarafından yapılan duanın ardından konuşan Kaymakam Tunahan Çil, şehit ailelerine ve Gazilere Türk Milletinin her zaman minnet borçlu olduğunu söyledi.
Kaymakam Çil, konuşmasında şunları söyledi: "Aziz şehitlerimizin değerli aileleri kahraman gazilerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli temsilcileri; Ülkemizin bağımsızlığı, birliği ve bütünlüğü uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin yakınları ve kahraman gazilerimiz için düzenlediğimiz bu iftar yemeğine katılımınızdan dolayı öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle kucaklıyor ve selamlıyorum. Hepinizin Ramazanı mübarek olsun. Bolluk ve bereket ayı olan Ramazanın hepimize sağlık ve huzur getirmesini diliyorum.
Aziz şehitlerimizin değerli aileleri, değerli gazilerimiz ve yakınları; Bugün, böyle bir mübarek günde, Ramazan ayında, bir iftar sofrasında, sizlerle beraber olmaktan, sizleri misafir etmekten, ağırlamaktan, büyük bir onur duyuyorum. Sizler bizim en değerli misafirlerimizsiniz. İlçemize bağlı, kasaba ve köylerden gelerek bu iftar sofrasına katıldığınız için hepimize tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. Aziz şehitlerimizin değerli aileleri, Sizler, aziz şehitlerimizin, bizlere hatırasısınız, yadigârısınız. Devletimiz ve milletimiz, sizlerin kıymetini, değerini her zaman bilecek, hiçbir zaman unutmayacaktır. Çünkü sizler en değerli varlıklarımızı; çocuklarımızı, eşlerimizi, kardeşlerinizi, yakınlarınızı, kısacası en sevdiklerinizi, bu vatan için, bu millet için feda ettiniz. Hepsinin ruhu şad olsun.
Değerli gazilerimiz; Gazilik de şehitlik kadar önemli bir mertebedir. Çünkü sizler, Ülkemizin birliği ve bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliğini muhafaza etmek içim üstün cesaret, feragat ve kahramanlıklar gösterdiniz, vatanımız için canlarınızı ortaya koydunuz, bu kutsal görev sırasında yaralanıp gazi oldunuz. Bunun herhangi bir karşılığı söz konusu olamaz. Bundan daha kıymetli, bundan daha büyük bir fedakârlık da söz konusu olamaz. Bu vatan, bu millet, size minnet ve şükran borçludur. Türk milleti tarih boyunca vatanı için, milleti için, bayrağı için, inançları için, yeri geldiğinde canını vermekte hiçbir zaman tereddüt etmemiştir.
Şehitlik ilahi makam ve mertebelerin en yücelerindendir. Şehit; Allah yolunda vatan savunmasında canlarım feda eden kahramanlara verilen bir unvandır. Bu nedenledir ki şehitlik mertebesi milletimiz için çok azizdir. Şehitliği en güzel milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY, Çanakkale şehitlerine yazdığı destansı şiirde; 'Ey şehid oğlu şehit, İsteme benden makber, Sana ağuşunu açmış, duruyor Peygamber.' diyerek en veciz şekilde ifade etmiştir.
Vatan sevgisi ve fedakârlığın sembolü olan kahraman gazilerimiz ve şehitlerimizin yakınlarının her zaman yanında olmak, onlara sahip çıkmak, hak ettikleri uygun yaşam koşullarını sağlamak, devletimizin öncelikli ve en önemli görevlerindendir.
Aziz şehitlerimizin geride bıraktıkları emanetleri olan anne ve babaları, eş ve çocukları ile bu kutsal görev sırasında yaralanıp gazi olan vatandaşlarımıza sahip çıkılması, yaşam şartlarının iyileştirilmesi, toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesinin sağlanması ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla özellikle son yıllarda Devletimiz tarafından önemli yasal düzenlemeler yapılmıştır.
Bu kapsamda, istihdam hakları, maaşlar, faizsiz konut kredileri, eğitim ve diğer birçok alanda şehit yakını ve gazilerimizi çok yakından ilgilendiren düzenlemeler kanunlaştırılmıştır. Bunlar Millet olarak bizleri gerçekten çok mutlu etmektedir.
Şüphesiz ki çeşitli sorunlarınız, çeşitli arzularınız, dilekleriniz, talepleriniz olabilecektir. Bunları hiç çekinmeden, hepimize, bütün devlet kademelerine iletebilirsiniz. Şehit yakınları ve gazilerimizin sorunları ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en hassas şekilde ilgilenilecektir.
Sözlerimi tamamlarken bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Hepsinin ruh şad olsun. Hepsinin mekânı cennet olsun. Gazilerimize de şükranlarımı sunuyor, onlara da mutluluk ve sağlık diliyorum. Mübarek Ramazan hepimize hayırlar getirsin. Hepiniz hoş geldiniz. Tekrar teşrif ettiğiniz için hepinize çok çok teşekkür ediyorum.
"